Blok: I help - pokazy filmowe + spotkanie z gościem
Na świecie jest sporo dzieci, których rodziny straciły dom. Choć niedawno ich życie wyglądało inaczej, obecnie mieszkają w obozach dla uchodźców. Często różnią się kolorem skóry i mówią w innym języku, lecz przy odrobinie inwencji da się z nimi porozumieć, a nawet pobawić! Filmy z bloku zachęcają do rozmowy o powszechnym obecnie zjawisku emigracji. Jak się zachować, spotykając dzieci emigrantów? Czy można im jakoś pomóc?
W programie:
Salaam, cześć!, reż. Kim Brand, Holandia, 2017, 16 min.
Dziesięcioletni Sil i jedenastoletni Marlijn jadą w wielką podróż. Spędzą tydzień w obozie dla uchodźców na wyspie Lesbos. Mamy chłopców opowiadały im o sytuacji dzieci, które tam mieszkają, bo obie pracują w obozach dla uchodźców. Teraz chłopcy sami przekonają się, jak tam jest. Pierwsze spotkania to ostrożne powitania i częstowanie się jedzeniem, ale już niebawem rozpoczynają się gwarne zabawy i rozmowy w wielu językach. Czy to początek przyjaźni?
Bachir w krainie marzeń, reż. Els Duran, Evelien Vehof, Holandia 2017, 16 min.
Bachir marzy, żeby móc popływać w morzu, ale mieszka w obozie dla uchodźców na środku pustyni. Choć nie ma paszportu, otrzymał życiową szansę – pojedzie na letni obóz do Hiszpanii. Na miejscu wita go hiszpańska rodzina, która wydaje się bardzo sympatyczna, ale Bachir bardzo tęskni do mamy. Czy w Hiszpanii spełni się jego marzenie?
Rozmowę po filmie poprowadzi nasz gość, który opowie o tym jak w swojej pracy pomaga innym dzieciom, jak same dzieci mogą włączyć się w działania na rzecz innych, jak zostać wolontariuszem lub małym pomocnikiem w dużych organizacjach humanitarnych.
................................................................................
OKI DOKI dla szkół podstawowych w ramach 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity w Katowicach
W ramach działań Akademii Dokumentalnej zapraszamy młodzież na premierowe pokazy filmów dokumentalnych, które dają doskonałą okazję do wspólnej rozmowy! W dniach 16 i 17 maja w kinie Kosmos odbędą się 2 projekcje filmowe połączone z warsztatami i spotkaniami poświęcone językowi nienawiści i różnym formom wolontariatu.
Wydarzenia kierowane są do uczniów szkół podstawowych od 9 lat, czyli z klas od III do VI. Każde spotkanie składa się z projekcji filmów dokumentalnych i spotkań z trenerami, warsztatowcami i społecznikami.
Projekcje realizujemy w rama katowickiej edycji 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity.
Do wyboru mają Państwo 2 tematy, można przyjść z klasą na jedno lub dwa spotkania.
Rezerwacje grup przyjmuje i informacji udziela:
Agata Hofelmajer-Roś
a.hofelmajer-ros@kosmos.katowice.pl
502 237 674
32 258 05 08