Oscary - Nominacja za najlepszy film międzynarodowy
Nagroda Jury - Najlepszy film międzynarodowy - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes
Orzeł - Najlepszy film Jerzy Skolimowski
Orzeł - Najlepsza reżyseria Jerzy Skolimowski
Orzeł - Najlepsza muzyka Paweł Mykietyn
Orzeł - Najlepsze zdjęcia Michał Dymek
Orzeł - Najlepszy scenariusz Ewa Piaskowska, Jerzy Skolimowski
Orzeł - Najlepszy montaż Agnieszka Glińska
Europejska Nagroda Filmowa (od 1997) - Najlepszy europejski film roku wg uniwersytetów (EUFA) Jerzy Skolimowski
Europejska Nagroda Filmowa (od 1997) - Najlepszy europejski kompozytor roku Paweł Mykietyn
„IO” to zapierająca dech w piersiach odyseja, porywające kinowe doświadczenie i nakręcony z imponującym rozmachem obraz współczesnego świata. Film Jerzego Skolimowskiego stał się sensacją festiwalu w Cannes, skąd wyjechał z Nagrodą Jury. Opowieść o nas samych, odbijających się w wilgotnych oczach pewnego osiołka, zachwyciła artystyczną brawurą i młodzieńczą energią, choć firmuje ją swoim nazwiskiem 84-letni mistrz europejskiego kina.
Historia „IO” za sprawą niezwykłego zwierzęcego bohatera wykracza poza ludzką perspektywę, ale to przede wszystkim film głęboko humanistyczny – manifest w obronie tego, co pozostało w nas niewinne. Podróż, w jaką zabiera nas Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów, po pałace. Od głupoty, przez przemoc, po przebłyski dobra i solidarności.
Ten portret zbiorowy, który jednak nie traci z oczu pojedynczej mrówki, łączy realistyczne i wizjonerskie, przyziemne i metafizyczne, krytyczne i empatyczne. Swoim rozmachem przypomina najwspanialsze obrazy Hieronima Boscha i Pietera Bruegla.
Zanurzony w tradycji, śmiało eksplorujący jednak nowe ścieżki kina, film Skolimowskiego jest kolejnym, przy którym polski reżyser współpracował z legendarnym producentem, Jeremym Thomasem (jego filmografia obejmuje choćby „Wrzask”, „Ostatniego cesarza”, „Pod osłoną nieba”, „Nagi lunch”, „Tylko kochankowie przeżyją”). Za ekspresyjną, kreacyjną stronę „IO” odpowiadają operator Michał Dymek i wybitna montażystka, Agnieszka Glińska. Monumentalną, uwznioślającą każdy oddech osiołka muzykę skomponował Paweł Mykietyn, a w podróży towarzyszą bohaterowi m.in. Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Isabelle Huppert.
Jerzy Skolimowski (ur. 5 maja 1938 r. w Łodzi) to legenda światowego kina i jeden z najbardziej utytułowanych polskich reżyserów na świecie.
Jego filmy wielokrotnie trafiały do selekcji Festiwalu w Cannes (w tym sześć razy do Konkursu Głównego); na koncie ma m.in. weneckiego Złotego Lwa za całokształt twórczości, berlińskiego Złotego Niedźwiedzia, gdyńskie Platynowe Lwy i Złote Orły Polskiej Akademii Filmowej. Skolimowski jest również aktorem – zagrał m.in. w hollywoodzkich hitach takich jak „Avengers”i „Marsjanie atakują!”. Pracował z najwybitniejszymi polskimi aktorami oraz gwiazdami światowego kina takimi jak Jeremy Irons, Timothy Hutton, Vincent Gallo, Robert Duvall, John Hurt czy Valeria Golino.
Reżyser jest również cenionym malarzem. Brał udział w Biennale w Wenecji, wystawiał swoje prace w Europie i Stanach Zjednoczonych. W 2015 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.